• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Październik 2015

Drukuj
102015Zbigniew Cieśla – Aniołowo
Zbigniew Cieśla już cztery kadencje pełni obowiązki sołtysa w Aniołowie koło Elbląga w gminie Pasłęk w województwie warmińsko-mazurskim. Z zawodu jest technikiem budowy okrętów. Jak często podkreśla, osiedlił się w Aniołowie, bo to przepiękne miejsce. Przyjechał z Elbląga i tu poznał swoją przyszłą żonę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w sołectwie mieszkają życzliwi ludzie, którzy nie szczędzą pomocy innym, czy to użyczając własnego sprzętu czy swojej pracy. Mieszkańców z kolei rozpiera duma, że mają tak aktywnego lidera, jak Cieśla. Wcześniej byli inni sołtysi, ale oni tylko pobierali podatki – wspominają starsi. Ludziom dobrze się tu żyje i nie chcą stąd wyjeżdżać nawet młodzi, więc powstają nowe domy i osiedla, wieś rozbudowuje się.
Aniołowo jest wioską tematyczną z bardzo ciekawą ofertą turystyczną. Organizowane są warsztaty kulinarne polegające na nauce sztuki pieczenia wiejskiego chleba i anielskich ruchańców, przygotowywane napoje o magicznych mocach i potrawy o niebiańskich smakach, a wszystko to wytwarzane z lokalnych produktów. Turyści i wycieczki szkolne chętnie biorą udział w warsztatach ceramicznych, podczas których tworzą własne anioły, a przy okazji poznają plastyczne walory masy ceramicznej. Bardzo popularne wśród pań zajęcia koronkarskie pozwalają na tworzenie aniołów z nici, supełków i oczek. Warsztaty kuglarskie pomagają uzyskać odwagę i zręczność w tańcu z ogniem.
W wiosce tematycznej działają też gospodarstwa edukacyjne, organizujące również mini szkolenia, na przykład „jak gospodarować na roli”. Zapoznają z technologią prac w gospodarstwie i parkiem maszyn rolniczych. Uczestnicy mogą wziąć udział w pracach gospodarskich, a także obejrzeć rzadkie gatunki ptaków i różne rasy zwierząt domowych.
Natomiast na „anielskiej” łące można uczestniczyć w ciekawych grach i zabawach. W gospodarstwach przygotowywane są posiłki z produktów lokalnych, anielskie ruchańce i ciasta oraz magiczne napoje „anielska pokusa” i „diabelska kita”, także obiad „niebo w gębie” z produktów „z anielskiej spiżarni” i z „rajskich ogrodów”. Produkt lokalny, wytwarzany tylko w Aniołowie, to aniołek gliniany także „z koronki dziergany i drewna strugany”. Powstał też spacerownik po atrakcjach anielskiej wioski. Szlak pieszy to trasa aniołów i urokliwych zakątków. Dla odmiany wybrać też można pieszo-konno-rowerowy szlak Pocztyliona.
Przygotowane dla turystów atrakcje, konkursy i zabawy odbywają się w świetlicy „Pod dobrym aniołem”, a także w gospodarstwach: agroturystycznym „Anielska dolina” i rolnym „Raj u-Dany”.
Aniołowo organizujące doroczny Zlot Miłośników Aniołów, było wielokrotnie nagradzane i doceniane za skuteczną autopromocję i harmonijny rozwój z poszanowaniem środowiska naturalnego. W regionie Pasłęka rolnicy z Wioski Aniołów znani są z doskonałej hodowli bydła mlecznego, a w samej wsi w związku z tym nie ma problemu bezrobocia, nękającego od lat region Warmii i Mazur.
Historia wioski Aniołowo jest bardzo ciekawa. Mieszkańcy przybyli w te strony po wojennej zawierusze z różnych stron kraju: centralnej Polski, rubieży wschodnich, Wileńszczyzny, Pomorza. Reprezentowali odmienne regiony, przywożąc swoje zwyczaje, tradycyjną kuchnię, sposoby świętowania. Przez lata żyli ze sobą i obok siebie, przejmowali zwyczaje sąsiadów i tworzyli nowe - w mieszanych związkach małżeńskich. Dzisiaj nawet ich dzieci i wnuki nie zawsze potrafią rozróżnić, skąd dane zwyczaje świąteczne, czy przepisy kulinarne pochodzą. Grupa aktywnych mieszkańców pod kierownictwem sołtysa Zbigniewa Cieśli postanowiła nie tylko ocalić od zapomnienia te okruchy dziedzictwa kulturowego i wspomnienia, ale także dać większe szanse dzieciom i młodzieży na lepszą edukację, ciekawe spędzanie wolnego czasu, nauczyć dbania o piękną przyrodę i obudzić poczucie dumy z miejsca, w którym żyją. I tak mieszkańcy Aniołowa sami, krok po kroku, stworzyli wioskę tematyczną, słynną dziś na całą Polskę.
Sołectwo pana Zbigniewa od kilku lat dysponuje funduszem sołeckim, a o tym, na co sołeckie pieniądze zostaną przyznane, mieszkańcy decydują podczas zebrania wiejskiego. Fundusz stanowi około 30% wszystkich środków finansowych wykorzystywanych przez sołectwo w każdym roku. Pozostałe fundusze, około 60-70 tysięcy złotych rocznie, pozyskiwane są przez aktywnie działające Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo. Największa część środków finansowych przeznaczanych na potrzeby sołectwa pochodzi z dotacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe źródła finansowania to uzyskane nagrody pieniężne, granty, od darczyńców, a także składki i działalność statutowa Stowarzyszenia.
Sukcesy sołtysa Cieśli i godna naśladowania oraz podziwu aktywizacja społeczności Aniołowa zaczęła się od likwidacji świetlicy wiejskiej. Pomieszczenie było zaniedbane, dlatego przeprowadzono jego remont. Mieszkańcy sami zdobyli na ten cel środki finansowe. Panie z Aniołowa zostały zaproszone na targi w Starym Polu przez tamtejszy Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Najprostszym sposobem zarobienia pieniędzy była sprzedaż placków ziemniaczanych. Wszyscy pomagali, jedni przynosili ziemniaki, inni jajka, śmietanę, cebulę. Wieczorem gospodynie je obierały, a świtem tarły i przyprawiały. Za uzyskane z ich sprzedaży pieniądze mieszkańcy kupili i sami położyli kafelki w aneksie kuchennym, toalecie, na podłodze, odmalowali ściany. Pan Zbigniew poszukał również sponsorów. W 2013 roku sołtys był jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, dzięki któremu pozyskano fundusze na kolejne inwestycje. A odnowiona świetlica stała się centralnym miejscem wsi, skupiającym różne formy aktywności lokalnej. Dzięki kolejnym projektom pan Zbigniew doprowadził do wybudowania placu zabaw dla dzieci oraz plenerowego miejsca spotkań pod lasem z nowym boiskiem do piłki nożnej i wiatami. To tam organizowane są Zloty Miłośników Aniołów.
Potem wieś zrealizowała unijny projekt EQUAL we współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Zorganizowano warsztaty rzeźbiarskie, kulinarne, ceramiczne i komputerowe dla wszystkich chętnych mieszkańców Aniołowa.
Założono zespół „Angels in the fire” występujący na lokalnych imprezach w gminie.
Dorośli nauczyli się korzystać z komputera i Internetu. W wyremontowanej świetlicy odbywają się spotkania z mieszkańcami innych wsi, którzy wzorem Aniołowa chcieliby w sposób profesjonalny działać na rzecz swoich społeczności. W ten sposób Aniołowo spełnia ponadlokalną rolę edukacyjną, co jest niezmiernie ważne, gdyż wsi tematycznych w Polsce jest niewiele, kilka lat temu oceniano, że zaledwie około 100. A wiadomo, że zobaczenie na własne oczy jak inni to robią, czyli zobaczenie „dobrych praktyk” to najlepszy sposób na ich upowszechnienie.
Obecnie Aniołowo realizuje projekt „Nasza świetlica miejscem nauki, pracy i zabawy” finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi. W świetlicy są dwa zestawy komputerowe, jeden zakupiony dzięki sponsorom, drugi – dzięki funduszom zyskanym z FWW. Powstał również kącik biblioteczny, dla dzieci zakupiono zabawki edukacyjne, gry planszowe, mały stół bilardowy i stół do gry w piłę nożną. W trakcie ciekawie prowadzonych zajęć młodzież uczy się tańca współczesnego, obsługi kamery i filmowania, redagowania sprawozdań i reportaży, robienia tradycyjnych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Podczas warsztatów przypomina się tradycje i zwyczaje ludowe towarzyszące świętom i różnorodnym pracom w gospodarstwie domowym i rolnym, np. przy żniwowaniu, kiszeniu kapusty, kolędowaniu.
Dużym sukcesem sołtysa Zbigniewa Cieśli i mieszkańców Aniołowa było uporządkowanie miejsca po wiejskim wysypisku śmieci. Teren ten, pozyskany od Agencji Nieruchomości Rolnej na cele sołectwa, jest obecnie najpiękniejszym miejscem z ogrodzonym placem zabaw i anielskim zakątkiem. Został urządzony m.in. w wyniku pozyskania przez sołectwo środków unijnych. Dzięki inicjatywie pana Zbigniewa we wsi organizowanych było wiele działań proekologicznych takich, jak segregacja śmieci czy wymiana szkodliwego dla zdrowia eternitu na bezpieczne pokrycia dachowe.
Sołtys aktywnie lobbuje na rzecz uporządkowania gospodarki ściekowej, zachęca mieszkańców do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Dotychczas powstało ich dwanaście.
Zbigniew Cieśla dba o integrację społeczności lokalnej przy dobrej zabawie, dlatego do kalendarza imprez Aniołowa został wpisany Dzień Seniora, Dzień Kobiet, potyczki rodzinne powiązane z Dniami Matki, Ojca i Dziecka, Zlot Miłośników Aniołów, wakacyjne biwaki i wycieczki, jesienne Święto Pieczonego Ziemniaka, „Andrzejki”, Sylwester, okazjonalne spotkania strażaków i sportowców.
Sołtys Aniołowa wspaniale współpracuje nie tylko z aktywnymi mieszkańcami swojej wioski, ale także z Starostwem Powiatowym w Elblągu, Urzędem Miasta i Gminy w Pasłęku, Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski, Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Dzięki tej współpracy udało się przeprowadzić z sukcesem wiele inwestycji w Aniołowie.
Pan Zbigniew współuczestniczył też w aktywizowaniu mieszkańców okolicznych wsi w kwestii tworzenia planów strategicznych rozwoju miejscowości i zakładania stowarzyszeń. Został wyróżniony medalem „Za zasługi dla rolnictwa”, otrzymał wiele dyplomów i podziękowań za wspólnie z mieszkańcami podejmowane działania na rzecz rozwoju swojej małej ojczyzny. Za aktywną pracę dla wspólnoty sołeckiej Aniołowa w kierunku integracji międzypokoleniowej oraz bardzo ciekawe i ambitne dokonania całej społeczności pod jego kierunkiem, Zbigniew Cieśla został uhonorowany podczas oficjalnej Gali w Senacie RP zaszczytnym tytułem „Sołtys Roku 2014”.
Grażyna Szady

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Fot. Archiwum sołectwa, C. Szejgis
Podpisy do zdjęć:
1.Do Aniołowa warto przyjechać na coroczny Międzyregionalny Zlot Miłośników Aniołów.
2.W warsztaty organizowanych w świetlicy uczestniczą całe rodziny.
3.Nieopodal zakątka aniołów mieści się skansen maszyn rolniczych.
4.Podczas warsztatów dzieci poznają jak dawniej żyło się na wsi.
5.Sołtys Zbigniew Cieśla z pucharem „Sołtys Roku 2014”.
6.W prace Stowarzyszenia angażują się wszyscy mieszkańcy sołectwa.
7.Aniołowo odwiedza młodzież nie tylko z Polski ale też z Francji i Niemiec.