• Kliknij
  • Kliknij
  • Zobacz więcej

Fundusz sołecki i stare zasady naraz

Drukuj
Od Czytelników: Pomimo, że z dniem 30 września upłynął już termin składania przez sołectwa wniosku do wójta o rozdysponowanie funduszu sołeckiego, do naszej redakcji napływają wciąż pytania czy sołectwo może dysponować środkami z funduszu sołeckiego i jednocześnie środkami wydzielonymi dla niego na starych zasadach z budżetu gminy. Dotyczy to tych gmin, w których sołectwa miały wydzielone środki w budżecie na starych zasadach i często otrzymywały ich więcej niż przypada im z funduszu sołeckiego. Napływają też prośby o interwencje dziennikarskie w tej sprawie np. znowu z Celestynowa na Mazowszu.
Od redakcji: Przepisy art. 51 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym, na podstawie których rada gminy mogła określić w statucie gminy uprawnienia sołectwa do prowadzenia jego gospodarki finansowej w ramach budżetu gminy nie zostały usunięte z ustawy o samorządzie gminnym. Nie uczyniono tego żadną z dotychczasowych nowelizacji tej ustawy ani przepisami ustawy o funduszu sołeckim, więc nadal one obowiązują. W związku z tym interpretacje, że nie jest dozwolone przeznaczanie środków z budżetu gminy do dyspozycji sołectw na starych zasadach i zarazem w oparciu o fundusz sołecki – są błędne. Warunkiem tylko jest wyrażenie przez radę gminy zgody na fundusz sołecki w danym roku budżetowym i pozostawienie w statucie gminy przepisu o zasadach zasilania sołectw na starych zasadach (tj. w oparciu o art. 51 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym).
Potwierdziło to Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej pismem z dnia 6 sierpnia 2009 r. (sygnatura K-0542/61/JJ/09). Kolegium stwierdziło w nim, że od decyzji rady gminy zależy czy w gminie będzie prowadzona gospodarka finansowa sołectw i na jakich rozwiązaniach będzie oparta: czy o przepisy art. 51 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym, czy na rozwiązaniach zawartych w ustawie o funduszu sołeckim. „Należy podkreślić, iż obydwa te rozwiązania mogą funkcjonować w gminie jednocześnie" wyraziło stanowisko Kolegium RIO. Wynika to także z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 20 stycznia 2010 r. (sygn.akt: I SA/Bd 951/09). Tezy tego wyroku są następujące: „Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. Nr 52, poz. 420) nie uchyla ani nie zmienia przepisów art. 48 i art. 53 ustawy o samorządzie gminnym dotyczących prowadzenia przez jednostki pomocnicze (w tym sołectwa) gospodarki finansowej. Wyodrębnienie środków funduszu sołeckiego nie wyklucza innych formy finansowania działalności sołectw." – stwierdził sąd.
Należy nadmienić, że jeśli sołectwo korzysta i zarządza składnikami mienia gminnego (tj. dawnym mieniem gromadzkim typu: dom ludowy, świetlica wiejska, las gminny, grunt zwany „sołtysówką" itp.) może też rozporządzać dochodem z tego tytułu na zasadach określonych w statucie sołectwa przez radę gminy.
Joanna Iwanicka


Gazeta Sołecka, nr. 12(216), wrzesień 2010 r., str. 33