mntr2017
Startuje 16 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

Startuje 16 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

Już od 1 stycznia 2018 r. można nadsyłać zgłoszenia do Konkursu „Sołtys Roku 2017”. Karta złoszeniowa - plik .doc Regulamin konkursu - plik...

Od podstaw

Od podstaw

Dobiegał koniec 1992 roku. Pracowałam wtedy w redakcji ogólnopolskiej, wysokonakładowej i opiniotwórczej gazety „Nowy Świat” z siedzibą w...

  • Dzień Sołtysa

    Dzień Sołtysa

  • Startuje 16 edycja Konkursu „Sołtys Roku”!

    Startuje 16 edycja Konkursu „Sołtys...

  • Od podstaw

    Od podstaw

3 2018

baner int 450-x-100px internetowy

agrotech las 450x100

superdeoa

 

akte2

Hyzop lekarski

hyzop

Hyzop lekarski potocznie nazywany bywa: izapem lekarskim czy józefkiem. Jest to niewielki krzew dorastający do 30 cm posiadający wiele walorów. Ze względu na piękne niebieskie kwiaty może być uprawiany jako roślina ozdobna – idealnie nadaje się do obsadzania rabat. Ma także właściwości wabiące pszczoły a także bywa używana w kuchni jako dodatek do sałatek i marynat.
Jednak przede wszystkim jest to roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest ziele – ulistnione łodygi wraz z liśćmi, które zbiera się kilka razy w roku przy słonecznej pogodzie, a następnie suszy. Z suszonego ziela hyzopu przyrządza się napar.
Hyzop lekarski ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspomaga leczenie nieżytów górnych dróg oddechowych, bywa stosowany pomocniczo przy przewlekłym nieżycie oskrzeli czyli astmie oskrzelowej. Dobroczynnie działa także na układ trawienny. Wspomaga trawienie i wydzielanie soków żołądkowych, pobudza ruchy perystaltyczne jelit i działa moczopędnie. Hyzop lekarski zwalnia także napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i rozkurczowo. Jest też pomocne w walce z nadmierną potliwością. Regularnie zażywane hamuje działalność gruczołów potowych. Napar z ziela można stosować zewnętrznie do płukania dziąseł, jamy ustnej i gardła
Wykorzystywany jest w chorobach z gorączką i kaszlem. Herbatki z ziela można pić przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach oraz problemach z trawieniem, można z niego przygotowywać płukanki do gardła (analogicznie do płukanek z szałwii).
Napar z hyzopu: 1 – 1,5 łyżki ziela na szklankę gorącej wody, /parzymy pod przykryciem przez około 10 minut, pić po 1/3 lub 1/2 szklanki trzy razy dziennie, po jedzeniu.
Hyzop jest bardzo fajnym, aromatycznym dodatkiem do saszetek kąpielowych czy do maseczek z glinką (ma wtedy działanie lekko ściągające).

Zosia